|

Modeminizin WiFi Alanını En Az Masrafla ArttırmaAli Can Gönüllü tarafından 2020-10-25 00:47:50 tarihinde yazıldı. Tahmini okunma süresi 2 dakika, 32 saniye.Çalışmalarım için bağış yapmak isterseniz Patreon hesabımdan bağışta bulunabilirsiniz.

Blog adresinde yazılanlar sadece eğitim amacıyla deneysel olarak hazırlanmıştır. Konu içerisinde geçen yöntemleri kendi oluşturduğunuz test ortamında denemenizi tavsiye ederiz.
Herhangi bir tarih, yer ve/veya mekanda oluşacak zararlardan alicangonullu.org, alicangonullu.org yöneticisi ve/veya konu yazarı mesul değildir.

Merhabalar

Bu yazımda sizlere modem alanı arttırmanın en kısa yoldan yapımını anlatacağım.

Keyifli okumalar.

Biliyorsunuz ki son zamanlarda yaşanan döviz artışları nedeniyle çoğumuzun bir AP (Access Point) alacak durumu olamayabiliyor. Böyle bir durumda tabi ki insanlar elindekilerle idare etmek istiyor veya sadece masraf yapmak istemiyor. Bunlar için tavsiyemiz bu sistemi kullanmalarıdır. Emin olun ki işinize çokça yarayacaktır. Tabi eski modeminiz daha güçlüyse ve benim gibi 4G bir modeme veya ISP'nin verdiği bir modeme geçmek zorunda kaldıysanız bunu uygulamanızı öneririm.

Bunlar için gerekenler

 
- Router özellikli kullanmadığınız veya yeni aldığınız bir modem.
- Interneti aldığınız yani şuan kullandığınız modem
 
 
Öncelikle eski modeminizi bilgisayarınıza WiFi veya LAN kablosuyla bilgisayarınızın Ethernet portu üzerinden bağlayın.
Bunun ardından modeminizin ağ arayüzüne girin. Buradan birkaç ayar yapacağız.
 
Ağ arayüzünden Zyxel kullanıcıları için Geniş Bant > Internet Erişim Ayarları kısmından Genel Mod kısmını Bridge (Köprü) seçeneğini tıklamalısınız
(Her modemde benzerdir başka modemler için köprü modu araştırması yapabilirsiniz)
 
 
 
Bunu uyguladıktan sonra Kablosuz kısmından kablosuz ağınızı yapılandırın ancak normal kullandığınız ağ ile aynı adda değil farklı bir adda olsun örneğin Can ise WiFi adınız bunu Can2 yapın. Ardından uygulayın. WiFi yeniden başlayacaktır tekrar yeni WiFi ayarlarınızla bağlanın.
 
 
 
Ardından eski modeminize bir IP ayarı yapmanız gerekmekte. Bunun için Zyxel model bir modemde Ev Ağı > LAN IP Kurulumu kısmına girip 192.168.1.1 kısmını değiştirmelisiniz. Burası önemli Airties haricinde çoğu modem 192.168.1.x IP protokolünü kullanır. Airties 192.168.2.x olarak bunu kullanıyor.
 
Burada ana modeminizin IP blokuna göre ayarlamalısınız. Bunu uzman biri hemen anlar ancak uzman olmayanlar için
- ana modeminize bağlanın
- Windows arama kısmına "cmd" yazın
- ipconfig yazın
- Buradan Default Gateway kısmına bakın
 
 
192.168.1.x veya 192.168.2.x tarzı bir IP olacak o kısımdaki IP'yi alın ve sonunu 50 olarak değiştirin örneğin 192.168.1.50 veya 192.168.2.50 gibi sonrasında bunu da kaydedip bu eski modemi ana modeminize normal bir internet kablosuyla LAN portlarından birine bağlayın.
 
 
Sistemi yeniden başlattığınızda Can2 ve Can adında iki WiFi olarak alanınızı arttırmış olacaksınız.
 
Okuduğunuz için teşekkür ederim!