|

Sosyal Medyada Görünmez Olarak BanlanmakAli Can Gönüllü tarafından 2020-09-28 01:49:12 tarihinde yazıldı. Tahmini okunma süresi 1 dakika, 30 saniye.Çalışmalarım için bağış yapmak isterseniz Patreon hesabımdan bağışta bulunabilirsiniz.

Blog adresinde yazılanlar sadece eğitim amacıyla deneysel olarak hazırlanmıştır. Konu içerisinde geçen yöntemleri kendi oluşturduğunuz test ortamında denemenizi tavsiye ederiz.
Herhangi bir tarih, yer ve/veya mekanda oluşacak zararlardan alicangonullu.org, alicangonullu.org yöneticisi ve/veya konu yazarı mesul değildir.

Merhabalar

Bu yazımda sizlere sosyal medyada çok sık göremediğiniz bir konudan bahsedeceğim. Öncelikle

GhostBan Nedir ?

GhostBan sosyal medya yapay zekasının sizi spam veya bot olarak algılayıp hiçbir şekilde sizi önermemesi hatta yorumlarınızı bile göstermemesidir. Bu genelde bot hesaplarda ve bot ile takipçi elde etmiş hesaplarda görülür.

Bunu Nasıl Test Edebiliriz  ?

Sitemde Twitter için bu tip bir araç var. İnceleyebilirsiniz.

 

Eğer Hayalet Ban (GhostBan) yasağı hesabınızda bulunuyorsa öncelikle yazdıklarınızı, sizi takip edenleri ve diğer tüm aktivitelerinizi kontrol edip en az birkaç ay hesaba girmemeli veya sorunu Twitter'a bildirmelisiniz. Bu konuda yapabilecekleriniz sınırlıdır zira bu direkt bir ban değildir.

Bunun nedeni de zaman içerisinde Twitter gibi mecralarda artan bot sayıları ve bot hesaplarla takipçileri arttırılan (bir nevi gdo'lu) hesaplardır. Bu nedenle bu sistem gereklidir ve bu sisteme yakalanmamak için kurallara uygun olmanız gerekmekte aksi takdirde işletme boyutunda zaman ve değer, kişisel boyutta zaman kaybedersiniz.

Bu konuda bot hesapları engelleyebilir veya yeni bir hesap açabilirsiniz.

Hesaplarımın Bot Saldırısına Uğradığını Nasıl Anlarım ?

Twitter gibi sosyal mecralarda bot hesaplar sistemde işaretlidir yani sizi takip edenlerin ne kadar sıklıkla kimi takip ettikleri bilinmektedir. Bu nedenle size eğer bot bir saldırı olursa reCaptcha ve doğrulama penceresi önünüze çıkaracaktır. Eğer siz bu botlardan mesun değilseniz Twitter'a mutlaka ticket atmanızı öneririm.

 

Okuduğunuz için teşekkürler!