|

Kişisel Windows 10 ISO Dosyası YapmakAli Can Gönüllü tarafından 2022-02-04 15:08:28 tarihinde yazıldı. Tahmini okunma süresi 1 dakika, 29 saniye.Çalışmalarım için bağış yapmak isterseniz Patreon hesabımdan bağışta bulunabilirsiniz.

Blog adresinde yazılanlar sadece eğitim amacıyla deneysel olarak hazırlanmıştır. Konu içerisinde geçen yöntemleri kendi oluşturduğunuz test ortamında denemenizi tavsiye ederiz.
Herhangi bir tarih, yer ve/veya mekanda oluşacak zararlardan alicangonullu.org, alicangonullu.org yöneticisi ve/veya konu yazarı mesul değildir.

Merhabalar

Bu yazımda sizlere Windows 10 PE diski nasıl yapılır onu anlatacağım.

PE Preinstallation Environment olarak geçer tercümesi ise Windows Önyükleme Ortamı oluyor. Live CD olarak çalışır ve Windows'u Live ortamda çalıştırmanızı sağlar. Bunun için gerekenler :

Win10XPE

Win10XPE Main Site

Windows 10 ISO

Windows Assessment and Deployment Kit (AIK)

 

Versiyon önerim :

Windows

Bunları indirdikten sonra ISO dosyasını 7zip ile dışarı çıkarıp bir klasör içerisinde ISO içeriğini aktarın. Ardından Win10PXE ile bu klasörü seçin.

Windows2

Ardından versiyon bilgisi otomatik olarak çıkacaktır eğer çıkmıyorsa benim önerdiğim versiyon Windows 10 Pro olarak görünmektedir.

Windows3

Bu işlemleri yaptıktan sonra sol kısımdan istediğiniz özelliklere tik atabilir istemediklerinizi kaldırabilirsiniz. Ayrıca dosya içerisindeki script dosyalarını düzenleyerek kendi eklentilerinizi ekleyebilirsiniz.

Windows4

Tüm bunlardan sonra Build Core kısmına gelip WinPE Cache boyutunu RAM boyutunuza göre ayarlayıp (önerimiz 1024MB'dır) işlemlere devam edebilirsiniz. 

Bu kısımdan sonra sol alt kısımda yer alan özellikleri ekleyip çıkarabilirsiniz

Windows5

Eğer kendi programınızı script olarak değil Windows dosyaları içine aktarmak isterseniz Open Custom Folder'ı açıp programlarınızı belirtilen kısımlara ekleyebilirsiniz.

Öneri programlar için : PortableApps

Tüm bunları hazır ettikten sonra derlemek için sağ üstteki Play tuşunu kullanmaya hazırsınız.

Windows8

Bu işlemin ardından ISO dosyanız Win10XPE klasörüne gelecektir.