|

IBM Ile Kuantum Bilgisayar DeneyimiAli Can Gönüllü tarafından 2022-02-04 15:08:03 tarihinde yazıldı. Tahmini okunma süresi 1 dakika, 29 saniye.Çalışmalarım için bağış yapmak isterseniz Patreon hesabımdan bağışta bulunabilirsiniz.

Blog adresinde yazılanlar sadece eğitim amacıyla deneysel olarak hazırlanmıştır. Konu içerisinde geçen yöntemleri kendi oluşturduğunuz test ortamında denemenizi tavsiye ederiz.
Herhangi bir tarih, yer ve/veya mekanda oluşacak zararlardan alicangonullu.org, alicangonullu.org yöneticisi ve/veya konu yazarı mesul değildir.

Merhaba Arkadaşlar

Bu yazımda sizlere IBM'in bedava olarak tüm dünyaya sunduğu kuantum bilgisayar teknolojisinden ve deneme yollarından bahsedeceğim.

Kuantum bilgisayar hakkında bilgilendirici ve temel düzeyde bir videoyu en altta bulabilirsiniz.

IBM kuantum bilgisayar teknolojisinin özelliklerine bakalım :

1) 5 Qubit (16 bitten biraz daha yüksek) bir deneme sistemi alabilirsiniz.
2) Tamamen ücretsizdir.
3) Linux tabanlıdır
4) Python programlama dili ile programlama yapabilirsiniz

Almanız için gerekenler :

1) Bir adet Google, GitHub, Linkedin, Twitter veya E-Posta adresine ihtiyacınız var

Şu siteye girip kaydoluyoruz.

Ardından giriş yaptığınızda şöyle bir görüntü ile karşılaşacaksınız :

Bu görüntü ile karşılaştığınızda sağda kuantum bilgisayarların listesini ve iş listesini görüyorsunuz. Üstlerine tıkladığınızda ise :

Bu şekilde kubitleri, açılış tarihlerini, temel köprüleri vs. göreceksiniz. Buradan geri çıkıp şimdi programlama aşamasına geçelim. 

Solunuzda bulunan Qiskit Notebook kısmına girip "New Notebook" tuşuna basıyoruz. Ardından Untitled.ipynb adındaki dosyaya tıkladığımızda karşımıza şu şekilde bir görüntü çıkacak :

Burada Python dili ile istediğiniz programı yazabilirsiniz. Ancak illegal uygulamalar yapmanıza izin verilmiyor. Bunun sorumluluk reddini sitemdeki "yasal" kısmında bulabilirsiniz. 

Örneğin ben şöyle bir kod yazdım :

 

Burada kuantum bilgisayardaki dögüyü yansıtıp bir toplama işlemi yaptırdım. Siz de buna benzer işlemler yapabilirsiniz.

Kolay gelsin!

Bir de AdBlock kapatıp reklamlara tıklayarak bana destek olabilirsiniz.