|

Lorem Ipsum ve AnlamıAli Can Gönüllü tarafından 2022-02-04 15:05:37 tarihinde yazıldı. Tahmini okunma süresi 1 dakika, 21 saniye.Çalışmalarım için bağış yapmak isterseniz Patreon hesabımdan bağışta bulunabilirsiniz.

Blog adresinde yazılanlar sadece eğitim amacıyla deneysel olarak hazırlanmıştır. Konu içerisinde geçen yöntemleri kendi oluşturduğunuz test ortamında denemenizi tavsiye ederiz.
Herhangi bir tarih, yer ve/veya mekanda oluşacak zararlardan alicangonullu.org, alicangonullu.org yöneticisi ve/veya konu yazarı mesul değildir.

Merhabalar

Bu yazımda değişik bir konuya giriş yapacağım. Internet ortamında sıkça gördüğümüz "Lorem Ipsum" yazısının tarihçesini inceleyeceğiz.

Keyifli okumalar dilerim.

Genelde web sitelerimizi tasarlarken karşımıza çıkan bir kavram olan "Lorem Ipsum" reklamcılık ve web tasarım sektöründe örnek yazı anlamına gelir. Boşlukları doldurmak için yazılan rastgele metinlerdir. Bunların rastgele olmasını nedeni yazının içeriği değil işlevinin önemli olmasıdır.

Ancak bu yazının tarihine bakacak olursak matbaanın ilk tarihlerine kadar inmemiz gerekir. Ilk matbaa üreticileri tarafından bu metin boşlukları doldurmak için yazılıyordu ve günümüzde olduğu gibi rastgele metinlerdi. Ancak rastgele de olsa bir anlamı vardır.

Bunun hakkında araştırma yapan Hampden Sydney Üniversitesinde görev alan Latince profesörü Richard Mc Cintock bu metinlerin anlamsız olmadığını farkeder. Consectetur olan bu kelime, en eski ve en zor Latince kelimelerden biriydi ve herkes tarafından kullanılmıyordu. Bu kelimeyi ise ilk kullanan yüzyıllar önce İyi ve Kötünün Uç Sınırları adlı kitabı yazan Çiçero'nun ta kendisiydi ve kullanılan klasik Lorem Ipsum metni de bu ünlü sanatçının, bahsedilen eserinde yer alan bir paragraftan başka bir şey değildi.