|

Group Policy ile PowerShell Script ve USB EngellemeAli Can Gönüllü tarafından 2022-02-10 23:45:26 tarihinde yazıldı. Tahmini okunma süresi 1 dakika, 36 saniye.Çalışmalarım için bağış yapmak isterseniz Patreon hesabımdan bağışta bulunabilirsiniz.

Blog adresinde yazılanlar sadece eğitim amacıyla deneysel olarak hazırlanmıştır. Konu içerisinde geçen yöntemleri kendi oluşturduğunuz test ortamında denemenizi tavsiye ederiz.
Herhangi bir tarih, yer ve/veya mekanda oluşacak zararlardan alicangonullu.org, alicangonullu.org yöneticisi ve/veya konu yazarı mesul değildir.

Merhabalar,

Günümüzde en popüler sistem şüphesiz ki Windows. Bu server tarafında da çok değişmemekte. Genel olarak ASP kodlayan ve IIS kullanmak durumunda olan kişiler Windows'u en çok tercih eden gruplar arasında yerlerini alıyor. Pekala ki bu sistemlerde de güvenlik kuralları yazılmaktadır. Bunlardan biri Powershell çalıştırmayı engelleme diğeri ise USB ve türevi araçları engelleme kurallarıdır.

Bu yazımızda öncelikle PowerShell çalıştırmayı ardından da USB ve türevi araçları engellemeyi detaylı anlatacağım. Şimdiden keyifli okumalar.

PowerShell Script Çalıştırmayı Engellemek

Öncelikle Group Policy Management yazılımını Domain Controller server üzerinde çalıştırıyoruz. Ana ekranımıza geldikten sonra Policies > Administrative Templates > Windows Components > Windows PowerShell kısmına geliyoruz. Burada Turn on Script Execution kuralını aktif hale getiriyoruz. Execution Policy ise sizin seçmeniz için üç seçenek sunuluyor.

Allow all scripts: Tüm scriptlere izin ver. 
Allow local scprits and remote signed scripts: Yerel ve uzaktakilere izin verir.
Allow only signed scprits: Yalnızca imzalı olanarala izin ver.

Kendimize uygun olanı seçiyoruz ve gpupdate /force komutuyla test ediyoruz. 

USB ve Türevi Araçları Yasaklama

Bunun için gpedit.msc komutunu server üzerine giriyoruz. Ardından Kullanıcı Yapılandırması > Sistem > Çıkarılabilir Depolama Birimi Erişimi seçenekleri üzerinden Çıkarılabilir Diskler : Okuma Girişimini Engelle ve Çıkarılabilir Diskler : Yazma Girişimini Engelle seçeneklerini Etkin hale getiriyoruz.

Bu ayardan USB diskiniz üzerinde dosya yazma ve okumayı denediğinizde hata alacaksınız.

Okuduğunuz için teşekkürler.