|

Harddiskinizden Verilerinizin Silindiğine Emin Misiniz ?Ali Can Gönüllü tarafından 2022-02-07 22:19:14 tarihinde yazıldı. Tahmini okunma süresi 1 dakika, 18 saniye.Çalışmalarım için bağış yapmak isterseniz Patreon hesabımdan bağışta bulunabilirsiniz.

Blog adresinde yazılanlar sadece eğitim amacıyla deneysel olarak hazırlanmıştır. Konu içerisinde geçen yöntemleri kendi oluşturduğunuz test ortamında denemenizi tavsiye ederiz.
Herhangi bir tarih, yer ve/veya mekanda oluşacak zararlardan alicangonullu.org, alicangonullu.org yöneticisi ve/veya konu yazarı mesul değildir.

Merhabalar,

Günümüz dünyasında her ne kadar harddisk ve SAS diskler eski olarak kabul edilselerde halen daha ülkemizde sıkça kullanılmaktadırlar. Genelde küçük çaplı uygulama kullanan sunucularda ve ev kullanıcılarında bu tarz diskleri görmekteyiz. Peki bu diskler verilerinizi siliyor mu ? Cevap koca bir HAYIR.

Bu diskler verileri silmez. Sadece verilerin adreslerini siler. Bu sayede Windows gibi sistemler bu adresleri okuyamaz ve es geçerler yani size öyle bir dosya yok, sen sil dedin ben de sildim der yani sadece o veriyi direkt olarak okunmaz hale getirir, okunamaz hale getirmez. Yonga siber güvenlik analizi bilen herkes o verileri alabilir.

Bu sayede bu disklerden veri kurtarmanız çok kolaydır. Bu hem gizlilik hem de özel hayat için bir sorun teşkil edebilmektedir. Fakat SSD disklerde TRIM koruması oldukça bu işi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle bu zamandan itibaren SSD kullanmanız önerimizdir.

Verilerinizin tam olarak silinmemesi harddiskinizin eskimesi ve bir yerden sonra yazacak alan kalmadığı için çöp haline gelmesiyle sonuçlanır.

Peki biz bu diskleri nasıl temizleriz ?

Windows sistem kullanıyorsanız bu komutu CMD'yi yönetici olarak açarak girin.

cipher/w:C

Bu komut tüm eski verilerinizi silecektir. Bu sayede Harddisk ömrünüz bir nebze artacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim!